Schronisko na Stogu Izerskim miało uroczyste otwarcie 25 padździernika 1924. Obiekt powstał dzięki staraniom Towarzystwa Karkonoskiego i jego ówczesnego przewodniczącego Josefa Siebelta, o czym przypomina nam umieszczona na budynku tabliczka.

Historia schroniska na Stogu Izerskim

Projekt autorstwa Pula Häuslera nawiązuje do regionalnej trdycji architektonicznej. Przedwojenna nazwa schroniska to Heufuderbude. Do dyspozycji turystów pierwotnie było 35 miejsc noclegowych w 13 pokojach, obecnie jest 47 w 10 sypialniach. Budynek nleży do PTTK i jest aktualnie dzierżawiony przez Grażynę i Piotra Bielewiczów. Obiekt teoretycznie ma status schroniska górskiego, co oznacza, że niezapowiedziany turysta przenocuje tu choćby na kawalku podłogi, bez względu na porę roku i nocy… jednak zalecam wcześniejszą rezerwację miejsc noclegowych.

Koszt noclegu waha się od 25 do 45 PLN za osobę.

Telefon kontaktowy 757522110

Schronisko na Stogu Izerskim znajduje się przy:

  • czerwonym szlaku, który jest izerskim etapem Głównego Szlaku Sudeckiego, którym możemy stąd dotrzeć do Świeradowa Zdroju lub na Polane Izerską i dalej do Szklarskiej Poręby
  • zielonym Szlaku, którym możemy dotrzeć na Smrek lub do Czerniawy Zdroju;
  • tutaj zaczyna się także żółty szlak do Mirska m. in. przez Halę Izerską, Rozdroże Izerskie i Kamienicki Grzbiet Gór Izerskich.