Od wyposażenia myśliwego do sprzętu turystyczno – sportowego

Miejsce gdzie odkryto ślady wskazujące na używanie rakiet około 10 000 lat temu, to azjatycka część Rosji, gdzie znajdują się góry Ałtaj. Ludzie pokonywali śnieg przy pomocy drewnianych konstrukcji przymocowywanych do stóp.

Pierwsze pisemne źródło informacji pochodzi z przed 2000 lat. Autorem jest grecki geograf i podróżnik Strabon, który wspomina o Armeńczykach, którzy używają drewnianych konstrukcji i dzięki nim nie zapadają się w śnieg. Wspomina też mieszkańców Kaukazu, którzy przymocowują te konstrukcje do skórzanych butów. Czyli dalej poruszmy się po terenach azjatyckich. Niewykluczone, że stąd pomysł przewędrował nieco na zachód w Karpaty. Pewne jest, że Słowianie zamieszkujący te bliskie nam góry nazwali je karplami.

Ówczesny powód używania takich konstrukcji był oczywisty – zdobywanie pożywienia. W tym samym czasie co rakiety miały też powstać narty i były nieco podobne, a na pewno miały podobne zastosowanie.

Rozwój nart nastąpił w Skandynawii, gdzie zima trwała długo, a odległości do pokonania w celu znalezienia zwierzyny łownej były większe i tam narty przechodziły swoją ewolucję. Stamtąd docierają na południe, aby w XIX już stać się modnym sposobem na spędzenie wolnego czasu między innymi w Alpach.

Nam rakiety kojarzą się z północną częścią kontynentu amerykańskiego i nie ma się czemu dziwić, bo to tam właśnie Europa zachodnia w XVI wieku zwróciła uwagę na sposób w jaki Indianie przemieszczają się po głębokim śniegu. Pierwsi Europejczycy, którzy wdziali na swe nogi rakiety, to Francuzi – tak opowiadają francuscy przewodnicy górscy, którzy prowadzają po Alpach swoje wycieczki. Nie można tego wykluczyć, ale i nie da się na 100% potwierdzić

Popularyzacja rakiet śnieżnych w Europie

Na początku XX wieku powstają pierwsze kluby zrzeszające chodzących na rakietach śnieżnych. Później karpli używali także żołnierze podczas obu wojen światowych. Rakiety śnieżne rozwijają się w turystyce właśnie we Francji, która uchodzi za europejską kolebkę tego zimowego środka lokomocji. Od 1970 roku rakiety śnieżne są we Francji elementem programu kształcenia przewodników górskich. Przewodnicy Górscy Sudeccy na dzień dzisiejszy sami muszą się doszkalać w tym zakresie.